gru
10
2011

Skąd czerpiemy wiedzę? – źródła i kroniki

Witam!

Genealogia już za nami. Pora na kolejną część darmowej wiedzy z zakresu historii średniowiecza. 

Ciekawe czy wiecie skąd czerpiemy wiadomości o państwie Polskim?

 

Informacje na ten temat czerpiemy:

ze źródeł pisanych (które pojawiły się już w II połowie X w.)

  • relacja Widukinda z Korbei– autor Kroniki Saskiej z 962 lub 963 r.
  • relacja Ibrahima ibn Jakuba – z 965, podróżnika z Hiszpanii
  • dokument Dagome Iudex z końca panowania Mieszka I, w którym oddaje on Polskę pod opiekę Stolicy Apostolskiej

z kronik

  • najważniejsza polska kronika to dzieło nieznanego (prawdopodobnie francuskiego) pochodzenia autora, zwanego Gallem Anonimem. Jego kronika napisana w czasach panowania Bolesława Krzywoustegourywa się na roku 1113.
  • dzieło Kronika Polaków napisana pod koniec XII lub na początku XIII w. przez uczonego Polaka, późniejszego biskupa krakowskiego Wincentego Kadłubka
  • ważna jest również kronika niemiecka napisana przez biskupa merseburskiego Thietmara w latach 1009-1018

 

Uwaga!
Na maturze zdarzają się pytana o stosunek kronikarza do danego króla lub jakiegoś ważnego wydarzenia – stąd warto coś o nich wiedzieć.

 


A oto przykład zadania maturalnego z wykorzystaniem fragmentów średniowiecznych kronik ;-) Powodzenia!

Zadanie
W kolejnych rubrykach tabeli (A, B, C) napisz, do jakich wydarzeń historycznych odnoszą się cytowane fragmenty średniowiecznych kronik.
Uwaga: nie musisz podawać dat wydarzeń.

 

Fragment tekstu Wydarzenie
A. Tymczasem dostojny margrabia Hodo, zebrawszy wojsko, napadł z nim na Mieszka, który był wierny cesarzowi i płacił trybut aż po rzekę Wartę. […] Kiedy w dzień św. Jana Chrzciciela starli się z Mieszkiem, odnieśli zrazu zwycięstwo, lecz potem […] zadał im klęskę kładąc trupem wszystkich najlepszych rycerzy […].
B. Gdy poczuł, że [los] żąda już od niego śmiertelnej powinności, poleca spisać dokumenty testamentowe. Przekazuje w nich w spadku czterem synom i to, co osiągnięte zasługami przodków, i następstwo w królestwie […].
C. […] z zezwolenia i woli panów, szlachty oraz wszystkich innych – gdy potomstwa męskiego nie ma – córki nasze, te mianowicie, co do których nastąpi zgoda, aby były następcami i aby otrzymały koronę Królestwa Polskiego tego dobrowolnie zostały przyjęte […] Ponieważ zaś rzeczona szlachta nasza […] przyjęła […] potomstwo nasze żeńskie […] chcemy zadowolić się tylko tym, aby corocznie […] nam i następcom naszym […] płacono po dwa grosze zwykłej monety, […] z każdego osiadłego i dzierżonego łanu lub jego części […].
D. […] Dlatego winieneś przyjąć albo z powrotem brata swego, oddając mu połowę królestwa, a mnie płacić rocznie 300 grzywien trybutu lub tyluż rycerzy dostarczyć na wyprawę, albo ze mną, jeśli czujesz się na siłach, podzielić mieczem królestwo polskie


Odpowiedzi jak zwykle możesz umieszczać na facebooku Maturowa.

Pozdrawiam
Marcela, trenerka Maturowa

 

PS. co chcesz abym przygotowała dla Ciebie z działu Nowożytność? Jakieś konkretne tematy? Czy może ćwiczenia maturalne? :)

Komentowanie zostało wyłączone.

Dołącz do nas na Facebooku!

Partnerskie jednostki naukowe

Partnerzy merytoryczni

Partnerzy medialni